Tuesday, 6 January 2015

I resolve to...


When I was a little girl every time I have finished next year of school I've started holidays from huge cleaning. I simply couldn't enjoyed my holidays with cupboards full of papers, books, notepads and other stuff  crushed inside. I had to close that chapter and make a room for next one.

Now facing New Year I have a big need of cleaning, the same one when I used to be a little girl. I want to literally clean a house but also my mind. I want to start this year differently not only with a tidy cupboards but with a focus mind, with a clear plan for next year.

Us a result I've made a to do list for 2015 first time in my life. Are you waiting now for that list ? Sorry, but I won't tell you ;). I only can tell that there are things to make, to change, to read and write, to like and inspired. Who? What? And why? You will know next year.

What about you? Do you have some to do list or New Year's resolutions? 


Maybe that one will help 


4 comments:

 1. I have similar plan :) let's check if it will work this year !!!

  ReplyDelete
 2. Glad to hear Hanna :) so, let's do it !! We can make it work:)

  ReplyDelete
 3. Staram się nie wypisywać wielkich planów ... bo czasem wpadam we frustrację że nie udaje mi się ich zrealizować ;) Warto jednak z nowym Rokiem uporządkować myśli i naskrobać parę słów które motywują do działania... bez tego wpadamy w kolejny rok w chaosie ;) 'Być wdzięcznym za każdy nowy dzień' to piękne hasło przewodnie !:) Ciepło pozdrawiam !

  ReplyDelete
 4. Warto porządkować myśli, planować, zapisywać choćby po to zeby na koniec powiedzieć sobie 'Udało mi się' zeby mieć namacalny dowód sukcesu, powodu do dumy w naszej zabieganej rzeczywistości.
  'Być wdzięcznym za każdy nowy dzień' - niby banalne, oczywiste, ale często zapomniane...
  Rownież pozdrawiam i dziękuję Marta :)

  ReplyDelete